Edukaciniai tekstai
- Titulinis
- Edukaciniai tekstai
- Ko galime pasimokyti iš Butano vaizdinių?
Ko galime pasimokyti iš Butano vaizdinių?
2024 06 25Kokius vaizdinius kasdien aplinkui matote? Kokius pojūčius jie jums sukelia? Ar pažadina pozityvių minčių?
„Esame tai, į ką žiūrime,“ - sako vaizdinių poveikio žmogui tyrėjai. Vaizdiniai veikia mūsų pasąmonę. Jie veikia mūsų savijautą, mąstymą, pasirinkimus ir veiksmus. Vaizdiniai žmogaus smegenis pasiekia greičiau nei organizmą pasiekia maistas, todėl labai svarbu sąmoningai suvokti, kam skiriame savo dėmesį.
Vizualinės komunikacijos ekspertas Gintaras Šeputis sako, kad vaizdiniai turi įtakos ne tik žmogaus, bet ir visuomenės emocinei sveikatai. Gerasis pavyzdys - Butanas, kuriame gyventojų savijautai ir laimei skiriamas ypatingas dėmesys. Pasak Šepučio, šalies sostinėje Timpu retai kur išvysi reklaminį stendą. Taip šalies valdžia siekia užkirsti kelią vartotojiškiems įpročiams. Tačiau vieną ypatingą vaizdinį (piešinio ar skulptūros pavidalu), esą, pamatysi visur – ant pastatų sienų, užeigose, netoli šventyklų. Kokia žinutė užkoduota šiame vaizdinyje? Butanas visur eksponuoja keturių gyvūnų - dramblio, beždžionės, triušio ir paukščio - bendrabūvį. Visi kartu jie augina gyvybės ir darnos medį. Tas vaizdinys atspindi tai, ko šalis siekia – kartu, darniai kurti laimę ir gėrį, stiprinti bendruomenės gyvybingumą.
Butano vartojama laimės sąvoka yra gerokai platesnė nei vakarietiškoje kultūroje, kur ši dažnai tampa gerovės sinonimu. Butaniečiams laimė yra žmogaus viduje. Tai – proto ramybė. Butane manoma, kad tikra laimė ateina tik „tarnaujant artimui, gyvenant harmonijoje su gamta, turint sąlygas puoselėti ir plėtoti savo prigimtinę išmintį ir turint galimybes įgyvendinti savo šviesiausias mintis“.