Edukaciniai tekstai

Kas yra emocinis alkis?

2024 09 09



Asociatyvi nuotr.


Daugelis iš mūsų turime iš vaikystės atsineštą deficitinę motyvaciją - neįsisąmonintus poreikius, norus, troškimus. Dalis tų poreikių, šiaip jau, yra visiškai natūralūs ir reikalingi: turėti artimų ryšių, jaustis savarankiškais, autonomiškais ir pan. Bet, kartais, dėl įvairių priežasčių, poreikiai tampa alkiais. Vienas iš tokių – galios alkis - verčia visur matyti konkurentus. Du profesionalai negalės dirbti drauge, jeigu vienas iš jų bus alkanas galios, nes šis nuolat sieks įrodinėti, kad yra geresnis. Tokiam žmogui svarbesnis ne pats rezultatas, o tai, kad kiti sužinos apie jo nuopelnus.

Kas slypi už tokios elgsenos? Gana banalus, bet labai dažnas poreikis jaustis pranašesniu už kitą, būti lyginimo kontekste. Jeigu šis poreikis yra ypatingai stipriai išreikštas, žmogus nuolat įsitrauks į konfliktus su kitais, tenkins asmenio pranašumo poreikį ten, kur visiškai neproduktyvu, bet jausis „pasimaitinęs“, nes įrodė savo pranašumą.

Kodėl emociniai alkiai yra neįsisąmoninti ir koks yra jų veikimo mechanizmas? Psichologijoje yra toks terminas - emocinė anestezija. Vaikai, siekdami tėvų dėmesio, naudoja tam tikros (geros ar blogos) elgsenos modelį. Gavę dėmesio, nusiramina. Kai toks žmogus, jau suaugęs, patiria panašią nerimo būseną, jis grįžta į vaikystės neįsisąmonintus prisiminimus, pakartoja tą elgseną, patiria emocinę anesteziją ir jam pasidaro ramiau.

Atpažinti savo emocinį poreikį-alkį nėra paprasta, tačiau, nuo to momento, kai pradedame pastebėti kylantį nerimą ir įvardijame savo emociją, mes ištraukiame ją į sąmonės lygį. Tai nesumažins paties nerimo jausmo, bet suteiks galimybę rinktis kitaip mąstyti ir veikti. Jei savęs nestebėsime, gyvenimas mums tiesiog „nutiks“.

Turėti įgūdį pastebėti, atpažinti ir suvokti savo būsenas yra be galo stipri ir sunkiai įgyjama kompetencija. Žmogui, iš tiesų, yra nelengva tuo pačiu metu gyventi ir stebėti gyvenimą, nes įvykius, paprastai, matome būtuoju laiku. Gyventi ir, tuo pačiu, tarsi iš šalies, stebėti, kas su mumis vyksta, yra didelės emocinės brandos požymis.

Tekstas parengtas pagal radijo laidos „Ateities genas“ medžiagą (Rasa Baltė Balčiūnienė, Eglė Daunienė, Paulius Avižinis).