Edukaciniai tekstai

Kaip lavinti estetinį mentalitetą?

2024 07 01



Nuotr. autorė - Eva Saikovska


Ar teko girdėti sąvoką „estetinis mentalitetas“? Estetiniu mentalitetu pasižymi žmonės, gebantys save apsupti tokia aplinka, daiktais, patirtimis, kurie sukelia estetinius išgyvenimus, dovanoja malonius jausmus, sustiprina savastį. Knygoje „Your brain on art“ rašoma, jog šį mentalitetą tuo pačiu ir estetinį skonį galima auginti sąmoningai didinant estetinių patyrimų skaičių bei reiklumą jų kokybei.

„Feminos Bonos“ edukaciniame klube „Estetikos someljė“ vykusi estetikos degustacija tapo puikia proga apie tai pasikalbėti, taip pat ir patirti aukštos kokybės bei estetinės vertės daiktų poveikį.

Vintažinių baldų bei objektų Midcentury.lt studijoje mus priėmė jos kuratorė Eva Saikovska. Pirmiausia dalyvius pakvietėme įsivietinti erdvėje ir savo kūnu pajusti, kuris studijos objektas labiausiai mus traukia ir domina. Vertinome juos savo juslėmis: atkreipėme dėmesį į formas, spalvas, tekstūras, medžiagiškumą ir t.t. Anot neuromokslininkų, tie daiktai, kurie labiausiai pagauna mūsų dėmesį, traukia paliesti, prisėsti ar pan. – labiausiai teigiamai veikia mūsų smegenis, jaučiamės tarsi įteikę dovaną sau. Iš Evos išgirdome pasirinktų daiktų istorijas, o tada susėdome pareflektuoti, kaip estetika keičia mūsų kasdienybę, mus pačius, jei tik ją įsileidžiame į savo gyvenimus.

„Greitai supratau, kad vintažinių baldų verslas, šių daiktų istorijos ir grožis yra tiesiog labai arti mano pačios vertybių. Tai nėra įprasti pirkėjo-pardavėjo santykiai. Žmonės ateina šių daiktų norėdami aukštos kokybės, jie pasiryžę „medžioti“ ar tiesiog išlaukti savo daikto, suvokia jų vertę. Galiausiai tokių daiktų su istorija pasirinkimas yra ir draugiškesnis mūsų žemei“, – pasakojo Eva.

Renginyje dalyvavusi persiškų kilimų ekspertė Laura Bohne pasidalijo savo įžvalgomis: „Aš pati esu užaugusi art deco stiliaus bute, lankiau istorinę gimnaziją Kaune, gal todėl man tokia – istorinę vertę turinti, autentiška – aplinka yra sava. Aš net memorialiniuose muziejuose jaučiuosi kaip namuose. Mano nuomone, autentiškais daiktais užpildyta aplinka pasako apie ją sukūrusio žmogaus autentiškumą. Mūsų šiuolaikinis gyvenimo būdas labai greitas, vartotojiškas, o kokybiški daiktai, ypač tokie, kurie turi daug istorijų, yra didelė atsvara. Kita vertus suprantu, jog tokie tikri daiktai padaro daug „žalos“ – vieną kartą juos atradęs, nebegali grįžti prie paprastesnių“.

Stilistė Vilija Rušinskaitė pridūrė, jog pati yra atsisakiusi greitosios mados, daug mieliau renkasi vintažinę, kokybišką madą. „Tokie drabužiai, aksesuarai žymiai ilgiau nešiosis, džiugins. Jie tiesiog yra pagaminti dosniau, turint omeny žmogų, o ne vartotoją“.

Renginyje taip pat dalyvavusi daiktų dizainerė Barbora Adomonytė-Keidūnė dalijosi, jog jai svarbu savo kuriamiems daiktams pasirinkti etiškai, tvariai gaminamas medžiagas, jai pačiai jas paliesti, apžiūrėti, įvertinti jų kokybę. Naujų daiktų sukūrimo procesas dėl aukšto kokybės standarto neretai užtrunka ir kelerius metus, tačiau tai tik apsaugo nuo nepasiteisinančių, nepatogių turėti ar naudoti daiktų.

Reflektuojant patį renginį, „Desertų klubo“ įkūrėja Asta Petrus teigė, jog jai įsiminė žodis „dosnumas“: „Nors pati dirbu ne su daiktais, o su maistu, desertais, tačiau man taip pat visuomet buvo ir yra svarbu nepagailėti žmogui, būti dosniai. Pridėti ko nors nei mažiau, nei daugiau – tik tiek, kiek reikia kokybei.“