Edukaciniai tekstai

Apie grožio svarbą kasdienybėje

2023 05 12



Asociatyvi nuotr.


Carol Miranda (Brazilija)
Ontomeno praktikė 

Gyvename mechanistiniame pasaulyje, kuriame žmogus yra tarsi sraigtelis gamybos procese. Mes „pametėme“ grožio pojūtį - tai svarbus aspektas kalbant apie ontomeną (OntoArt) ir grožio poveikį mūsų gyvenimui. Turime susigąžinti jį į savo kasdienybę.

Gyvename praktiškoje visuomenėje, kurioje viskas turi būti funkcionalu. Kai galvojame apie kavos puodelį, mes visai nemąstome apie jo grožį. Gali pasirodyti, kad kvaila apie tai galvoti, bet taip nėra. Kai geriu kavą iš man patinkančio išskirtinio stiliaus puodelio, mano būsena visiškai pasikeičia - jaučiuosi tarsi karalienė. Tas puodelis pripildo mane gerų prisiminimų. Jis yra rankų darbo, ne masinės gamybos, jaučiu jo semantinį lauką ir tai plečia mano intelektą.

Deja, šiuolaikiniame pasaulyje estetiką pakeitė praktiškumas, masinė produkcija, siekis viską daryti mažiausiomis pastangomis: kam reikia rankomis gaminti puodelį? Praktiškumas išstūmė grožį, ir, tuo pačiu, išstūmė moteriškąsias vertybes, rafinuotumą. Tai yra šių dienų problema. Jeigu jūs nesuprantate, kam reikia gėlių ant stalo, kam reikalingas tas dailus rankų darbo puodelis, vadinasi, jūs nebematote detalių, taigi prarandate moteriškąsias vertybes ir, tuo pačiu, humanistines vertybes. Tai svarbu. Moteriškosios vertybės reiškia grožio poreikį ir yra harmonizuojantis faktorius, auginantis mūsų sąmoningumą. Mes nuolat siekiame tapti geresniais ir protingesniais žmonėmis, norime tapti puikiais lyderiais, bet kaip galime kilstelėti sąmoningumo lygį? Atsakymas vienas - pasitelkdami grožį.

Mes per daug laiko skiriame mašinoms (technologijoms), ir kai mus užklumpa depresija, nebesuprantame - kodėl. Taip atsitinka, nes mums trūksta kontakto su žmogiškaisiais dalykais, žmogiškuoju intelektu - ne tik su pačiais žmonėmis, bet ir su jų rankomis sukurtais daiktais, kaip tas mano minėtas kavos puodelis. Aš tai vadinu pasimatymais su grožiu.

Kitas svarbus ontomeno, kaip gyvenimo būdo, aspektas – interjero dizainas, architektūra. Senovės Romos gyventojai buvo labai dėmesingi kiekvienai detalei ar vaizdiniui, kuriais puošė savo aplinką. „Hic manebimus optime“ (liet. „čia jaučiuosi gerai“) - taip jie sakydavo apie savo namus (lot. domus). Pagrindinė romėniškų namų dalis buvo vidinis kiemas - atrijus (lot. atrium): ten buvo galima grožėtis fontanais, augalais, mėgautis vaisiais ir klausytis paukščių čiulbėjimo. Šiandien mes neturime atrijaus savo namuose, bet galime pasirūpinti gyvenamosios erdvės apdaila, kaip tai darė romėnai.

Kaip galėtume pritaikyti ontomeno principus savo kasdienybėje, kokius turėtume išsiugdyti įpročius? Atkreipkite dėmesį į tai, kaip pradedate savo dieną, kokie yra jūsų atsibudimo ritualai. Tai paprasti dalykai: atvertas langas ar kvepianti žvakė (net ir ryte!). Galima sportuoti, medituoti ar paskaityti mėgstamą knygą – svarbu skirti bent pusvalandį sau. Ką darome įprastai? Nespėję atsibusti, automatiškai čiumpame telefoną, įsijungiame Facebook, Instagram ir stebime kitų žmonių gyvenimus. Arba įsijungiame TV, radiją ir klausomės žinių. Ne, ne. Tai jūsų asmeninis laikas, kuris turėtų virsti kasdieniu atsibudimo ritualu, pasiruošimu naujai dienai.

Svarbus yra ir aprangos pasirinkimas, ypač moterims. Jos turi puikią galimybę pritaikyti savo kūrybingumą kasdien vis kitaip susišukuodamos plaukus ar pasirinkdamos aksesuarus, taip per stilių išreikšdamos savo individualumą. Galvoti reikėtų ne apie tai, kas madinga, o apie tai, ar man tai tinka ir patinka. Labai svarbu atkreipti dėmesį į detales ir spalvas, jas reikėtų rinktis pagal nuotaiką.

Nuostata gyventi malonų, gražų gyvenimą reiškia griauti įsisenėjusius įpročius - įprastą būdą valgyti, rengtis ir pan. Mes nuolat kartojame tuos pačius veiksmus, bet juk gyvenimas būna kasdien vis kitoks: šiandien - saulėta, rytoj - lyja... Leiskime sau patirti skirtingus dalykus. Juslių, skonio, subtilumo lavinimas augina mūsų suvokimą per intelekto susijungimą su aplinka.

Kiekviena kūno ląstelė turi jausti malonumą, nes ląstelės yra mažieji intelekto kvantai. Štai kodėl taip svarbu puoselėti asmeninę aplinką – miegamojo erdvę, darbo vietą – jos turi būti estetiškos ir jums patikti, nes grožio teikiamas malonumas vysto mūsų intelektą.

Tai ir yra gyvenimo būdas pagal ontomeną.

Ištrauka iš vaizdo paskaitos „Ontomenas: kaip atpažinti auginantį poveikį žmogui?“ (2022)