Edukaciniai tekstai

Kas slypi už pasirinkto daikto?

2024 02 27



Olesė Kekienė / V. Makovskajos nuotr.


Olesė Kekienė
Įvaizdžio ir aprangos dizainerė

Visada turėjau stiprią pajautą, gebėjimą „nuskaityti“ žmones, bet negalėdavau paaiškinti, iš kur randasi tas intuityvus žinojimas, todėl ėmiau analizuoti ir dekonstruoti tai, ką matau ir jaučiu.

Vaizdinius visuomenės kultūroje tyrinėjanti vizualinė antropologija geba nustatyti žmogaus elgsenos modelius tirdama jo daiktinę aplinką, išvaizdą, pasirinkimus. Ir tie daiktai visada sako tiesą apie jo vertybes ir motyvus. Atsitiktinumų nėra. Kūnas, judėjimas erdvėje, kvėpavimas, balsas, žodžiai, kalbos ritmas, pasirinkti daiktai ar drabužiai – visa tai yra tam tikras modelis, kaip žmogus mąsto. Stebiu jo elgsenos, išvaizdos detales ir jaučiu, kai nuoseklumo grandinė nutrūksta. Jeigu žmogus linkęs kontroliuoti, jis bus linkęs kontroliuoti viską, išvaizdą – taip pat: marškiniai bus susegti iki paskutinės sagos, plaukai – tvarkingai sušukuoti. Jeigu žmogui būdingas netikėtumo momentas, jis būtinai pasimatys išvaizdoje.

Daiktai, drabužiai, išvaizda yra informacija. Ji padeda suprasti, su kuo mezgame santykį, ar jaučiame ryšį su tuo žmogumi, ar mūsų vertybės sutampa, ar mums - pakeliui. Mes komunikuojame per savo išvaizdą ir sakome: „Man tai svarbu, tokios yra mano vertybės, motyvai ir siekiai“. Ir tada ieškome žmonių, su kuriais norime būti. Išvaizda yra nukreipta į ateitį siekiant pritraukti tam tikrą ratą žmonių, kurių terpėje norime būti. Tai kvietimas bendrauti.

Tačiau, pirmiausia, reikėtų sukurti santykį su savimi, pažinti save per savo daiktinę aplinką. Savo namuose, drabužinėje ar rankinėje esančius daiktus sudėkite į tris grupes: 1) daiktai, kurie susiję su mano svajonėmis; 2) daiktai, kurie man svarbūs kaip atsiminimai; 3) daiktai, kurie man tiesiog patinka. Pamėginkite paanalizuoti: „Kodėl juos išsirinkau? Kokios jų savybės man patinka? Ką jie man simbolizuoja? Kokią būseną jie transliuoja?“ Atsakymai gali jus nustebinti. Tada suprasite, ar norite tas būsenas ir reikšmes transliuoti toliau, su kuo norite bendrauti, ką norite kurti. Jūs esate savo kasdienybės kūrėjai - savo mintimis, savo žodžiais, savo veiksmais. Gerą būseną galite formuoti per daiktus, per išvaizdą - per drabužio medžiagiškumą ir spalvą. Rūbas - tarsi architektūra kūnui. Jis geba keisti kvėpavimo ritmą ir savęs pajautimą, kurti neagresyvų santykį su aplinka.

Ištrauka iš radijo laidos „Ateities genas“. Ved. Rasa Baltė Balčiūnienė

Visa laida: https://youtu.be/Cpog2TE9lnQ