Edukaciniai tekstai

Kuo „maitiname“ savo psichiką?

2023 04 13




Rasa Baltė Balčiūnienė
HAI instituto įkūrėja, verslo psichologė
 

Žmogaus smegenys gali veikti automatiniu arba patyriminiu režimu. Automatinis veikimas yra paremtas šablonais, stereotipais ir pasikartojimais: mes išmokstame tam tikrų veikimo būdų ir automatiškai juos kartojame. Tai mums padeda sutaupyti energijos ir pagreitina procesus. 

Patyriminis veikimas leidžia įsiklausyti į savo kūną, jo signalus, būsenas, jausti ne tik save, bet ir aplinką. Įsisąmoninę šiuos pojūčius, galime rasti sprendimus nestandartinių ir kritinių situacijų metu, pamatyti naujas galimybes, atrasti netikėtų idėjų. Jei žmogus ilgai gyvena rutinoje ir naudojasi tik automatiniu veikimo režimu, jam gyvenimas pradeda atrodyti nuobodus, ribotas, o veikla nebeatneša norimų rezultatų. Tada būtina „persijungti“ į patyriminį režimą, nes tai yra būdas jausti malonumą. Jei nepatiriame malonumo, estetikos, įkvėpimo, negalime kurti ir augti. Kalbu ne apie paviršutinišką malonumo patirtį, bet apie gilesnius jo lygmenis.

Pirmasis malonumų lygmuo – fiziologinis. Tai malonumai, kurie stiprina mūsų gyvybingumą: graži erdvė, geras maistas, kokybiški, dailūs drabužiai ir pan. Grožis ir kokybė sustiprina žmogaus būtį ir įkvepia veiksmui. Juk yra skirtumas, kai neskubėdamas suvalgai mėgstamą patiekalą restorane užuot paskubomis sukimšęs degalinėje nusipirktą dešrainį. Kokį maistą valgome, kokius drabužius dėvime, taip kūnas ir jaučiasi. Ir jeigu mokame tinkamai atsirinkti, gauname daugiau energijos įgyvendinti savo tikslus.

Antrasis malonumų lygmuo – emocinis. Tai, kas suteikia įkvėpimo: gražios gamtos vietos, meno kūriniai - visa tai, kas kelia nuostabą ir duoda impulsą aukštesnei gyvenimo kokybei. Svarbu nors šiek tiek laiko skirti grožio patyrimo ritualams. Parodos aplankymas, saulės palydėjimas ar įdomi knyga daro stebuklus. Per grožio pojūtį mes evoliucionuojame.

Trečiasis malonumų lygmuo yra etinis-moralinis. Tai pasitenkinimas savo veikla ar darbu. Tai malonumas, kurį jaučiame, kai savo veiksmais, idėjomis, sprendimais prisidedame prie didesnės grupės (organizacijos, miesto, šalies ir pan.) augimo ir žmonių gerovės. Ir mums tai svarbu.

Ketvirtasis malonumų lygmuo – intelektualinis pažinimo malonumas. Jį patiriame ugdydami intelektą, pažindami gyvenimo reiškinius bei situacijas, matydami gilumines jų priežastis, jausdami, kaip gimsta netikėtos įžvalgos. Galbūt, tuo momentu, naujasis pažinimas ir neturi praktinio pritaikymo, bet jis plečia mūsų mąstymą.

Penktasis malonumų lygmuo – istorinis-ekonominis. Tai malonumas, kurį jaučiame savo veiklomis prisidėdami prie geresnės ateinančių kartų gyvenimo kokybės. Tai gali ir neatnešti finansinės grąžos, tačiau yra orientuota į didesnės sistemos ar grupės neįsąmonintus poreikius ir kuria ilgalaikę naudą visuomenei. Šis lygmuo yra platesnis nei trečiasis.

Taigi, kuo „maitiname“ psichiką, tuo ir tampame.  Kuo daugiau estetikos, pažinimo ir kokybiškų malonumų, tuo daugiau galimybių sėkmingai veiklai ir kūrybai. O kuo žmogus sėkmingesnis, tuo daugiau vertės sukuria kitiems. 

Būkime atviri patyrimams, jauskime savo kūną ir rinkimės tai, kas mūsų kasdienybei suteikia daugiau gyvybingumo ir malonumo.